Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Jon Tarry & Grzegorz Pleszyński - performance

Gdzie?
Jon Tarry & Grzegorz Pleszyński - performance

wstęp wolny
Dwóch performerów - Jon Tarry z Australii i Grzegorz Pleszyński - którzy łączą dźwięk ze sztuką wizualną, spotka się na scenie Klubu Mózg, czwartek 11.04.2019, godz. 20.30.
Łączy ich także udział w dwóch wielkich artystycznych wydarzeniach: w roku 1998 6 edycja Construction in Proces w roku 1998 "Bigde" w Melbourne Australia  oraz w roku 2000 , 7 edycja Construction in Process "This Earth is a Flower" w Bydgoszczy.
Jon Tarry
Jon Tarry to brytyjski artysta urodzony w Australii, który pracuje z rzeźbą, światłem i dźwiękiem.
Ważny wśród jego działań artystycznych jest rysunek, prezentowany na wystawach w galeriach, jak i współtworzący propozycje architektoniczne związane ze sztuką.
Działania artystyczne Tarry'ego angażują się w złożone relacje między sztuką wizualną, muzyką i czasem, wykorzystują platformy medialne. Jego prace performatywne łączą muzykę, film i rzeźbę w wystawach galerii i instalacje specyficzne dla danego miejsca, a także sceny na międzynarodowych festiwalach muzycznych i artystycznych. W 1998 Tarry uczestniczył w VI Konstrukcji w Procesie The Bridge w Melbourne, jako autor projektu zatytułowanego Beat Train umieścił teksty bitników Allen Ginsberg i Edie Parker na dużych plakatach. W 2000 roku na VII Konstrukcji w Procesie w Bydgoszczy, Tarry przyczynił się do powstania dużej instalacji z kamienia i liny zatytułowanej „Southern Cross”. Artysta realizował również projekty w Muzeum Artystycznym Łódź, takie jak Artysta i Poeci, Biennale w Wenecji.
Najnowsze wydarzenia to: „Dark Mirror White Noise” na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w Perth w 2016 roku, Zachodnia Australia, „Processing Sound” w Loft Kluge Redwood Studio w Los Angeles 2015 i „Interwencje” w MDW, St Elmo Fort, Valletta 2014. „Thamesin”, na Noizemachin 23 Londyn 2019. Oprócz wielu koncertów indywidualnych w Perth i Los Angeles, Tarry występował w wielu projektach indywidualnych, współpracował także z muzykami na eksperymentalnej scenie jazzowej i niezależnej muzyki. Obecnie pracuje nad projektami w obszarze światła, dźwięku i środowiska.
Jon Tarry, doktor filozofii, RMIT 2012
Grzegorz Pleszynski
Pleszynski łączy dźwięki z kolorami i wizualnymi formami. Autor mówi, że jego spływająca farba trwa w czasie jak dźwięk i często obrazy stają się partyturą dla muzycznych kompozycji....i odwrotnie. Dźwięki wydobywa z dwóch trąbek, skonstruowanych z węży paliwowych, lejka kuchennego i ustników. W jego grze doszukać się można głosów dzikich zwierząt. Inspirują go także odgłosy okrętów kotwiczących w zatokach, nocne stalownie oraz ruchliwe skrzyżowania. Posługuje się często obrazami i video aby tworzyć dźwięk.
Pleszynski pisze: Dla mnie najważniejsze jest dotarcie do żródeł poznania poprzez sztukę. Interesuje mnie, w jaki sposób kultura, w której żyjemy jest opresyjna wobec mnie i innych ludzi. Kiedyś kultury były bardziej opresyjne wobec jednostek, dziś, wydawałoby się, trochę mniej. A może to tylko pozory? Poszukuję tych „skorup” narzuconych przez kulturę albo tego delikatnego „pudru”, jaki jest nakładany na naszą naturę. Próbuję odkryć mechanizm, który tym rządzi. Trzeba wypośrodkować, co z tej opresji jest konieczne, a czego możemy się pozbyć jako zbytecznego balastu, związanego np. z tradycją, a czasami zbyt gwałtownym postępem.  Jest autorem 6 albumów muzycznych. Wyreżyserował i stworzył muzykę do 3 spektakli operowych z elementami performance.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki    aplikacji mobilnej (Android i iOS).    
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres  wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem