Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Wernisaż wystawy Marty Bileckiej ?Ballads of the Sea?

Gdzie?
Wernisaż wystawy Marty Bileckiej ?Ballads of the Sea?

Polem artystycznej eksploracji malarskiej Marty Bileckiej są równolegle rozwijające się dwa nurty: pejzaż metafizyczny - syntetyczny, oszczędny w formie, często o symbolicznym charakterze oraz abstrakcja. W początkowym okresie, inspirowała się sztuką surrealistów, malowała zagadkowe, opuszczone miasta, koncentrując się na motywie przemijania, ale również na ciągłości pewnych uniwersalnych idei, trwałych elementów kultury i cywilizacji. Aktualnie powraca najczęściej do cyklu „Waterland”, w którym przeważają, nowocześnie przetwarzane, klasyczne motywy akwatyczne - przedstawienia rzek i bezkresnych, sięgających po horyzont akwenów. W pejzażach z serii „Waterland” odnajdujemy również zgeometryzowaną architekturę, zatopione w przejrzystej wodzie labirynty - symbol życiowej wędrówki i poszukiwań właściwych dróg a także tajemnicy i mądrość. Sięgające głębin schody zapraszają odbiorcę do skorzystania z nich a wybiegające w morze pomosty, mogą stać się miejscem medytacji czy intymnego, wewnętrznego dialogu.
Szczególne znaczenie przywiązuję do żywiołu wody, która symbolizuje życie, oczyszczenie i odrodzenie, ale jednocześnie niestałość, ciągłą zmienność i przemianę. Jest żywiołem pośrednim między żywiołami eterycznymi, czyli powietrzem i ogniem, a elementem stałym - ziemią, a tym samym między życiem a śmiercią. Woda uosabia też pierwiastek żeński, różne aspekty kobiecości. Rzeki to przede wszystkim metafora drogi, wędrówki, nieustannych zmian oraz upływającego czasu. Niezwykle rzadko pojawia się na obrazach postać ludzka i zazwyczaj tylko jako sylweta zatopiona w pejzażu. Człowiek jest w nich obecny poprzez zawartą w obrazach refleksję odnoszącą się do ludzkiej egzystencji, emocji, uczuć i myśli. W swoich płótnach Marta Bilecka zestawia motywy zapożyczone zarówno z rzeczywistego krajobrazu jak i z marzeń sennych. Metafizyczne pejzaże cechuje atmosfera niezwykłości i tajemnicy.
Wystawa połączona ze sprzedażą potrwa od 5 do 25 kwietnia 2019 r.
Wstęp wolny - zapraszamy.


  ______________________
Kalendarz wydarzeń
      odbywających się w       Bydgoszczy       miej zawsze pod ręką dzięki      aplikacji mobilnej      (Android i iOS).      
______________________    
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres       wydarzenia@visitbydgoszcz.pl          
______________________    
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 


 


 


 


 


Patron wydarzenia:


Winnica Słoneczny Zakątek

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem