Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Wernisaż wystawy fotografii Macieja L. Rewakowicza

Gdzie?
Wernisaż wystawy fotografii Macieja L. Rewakowicza

W środę 27 marca zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii Macieja L. Rewakowicza pt. "W Armenii i północnym Iranie."
Wystawa fotografii Macieja L. Rewakowicza w Bibliotece UKW w BydgoszczyWyjazd do Armenii i Iranu rodzi konieczność nawiązania bliższych kontaktów z muzą historii – Klio. Częścią Erywania jest wzgórze Arin Berd – Erebuni. Znaleziono tam tabliczkę z inskrypcją o założeniu miasta w 782 r. p.n.e. przez jednego z królów Urartu. Uważa się, że władcy Urartu stanowili pierwszą dynastię Hajastanu – Armenii. Wkrótce potem, w połowie VI w. przed Chr., Cyrus Wielki rozpoczął słynną m.in. z osiągnięć architektonicznych dynastię Achmeidów w Iranie. Królestwo Armenii za rządów Tiridatesa III, z partyjskiej dynastii Artacydów, stało się w 301 r. pierwszym państwem, które przyjęło religię chrześcijańską. Ormianie bronili jej przed naporem Persów w krwawej bitwie w 451 r. na polach Awarair.
To, co łączy Ormian i Persów jest szczególnie dobrze widoczne w ich wielkich osiągnięciach w różnych dziedzinach kultury, szczególnie w literaturze i architekturze. Również i dziś wyróżnia przedstawicieli tych narodów duża gościnność i życzliwość dla turystów. Współczesna kultura perska może się pochwalić między innymi: 435 metrowej wysokości wieżą Milad w Teheranie i pięknym filmem o miłości reż. R. Radżida pt. „ Dzieci niebios”. Dla poznania kultury Armenii niezwykle ważne jest odwiedzenie dawnej stolicy – Ani, Eczmiadzynia, klasztorów: Tatew, Hachpat, Geghard, Norawank, Chor Wirap, a także letniej rezydencji królów armeńskich w Garni, gdzie udało się zrekonstruować świątynię Mitry. Wystawa fotografii, pokłosie z wyjazdów do tych krajów, ma nieco przybliżyć miejsca nazywane przez badaczy kolebkami cywilizacji.
Maciej L. Rewakowicz
Wystawa będzie otwarta na II piętrze Biblioteki do 8 maja br.


    ______________________
Kalendarz wydarzeń
      odbywających się w       Bydgoszczy       miej zawsze pod ręką dzięki      aplikacji mobilnej      (Android i iOS).      
______________________    
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres       wydarzenia@visitbydgoszcz.pl          
______________________    
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.  

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem