EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Kujawiaki, Mazurki, Oberki, Walczyki: warsztaty polskich tańców

Gdzie?
Kujawiaki, Mazurki, Oberki, Walczyki: warsztaty polskich tańców

MCK zaprasza Was serdecznie na dwudniowe warsztaty polskich tańców trójmiarowych prowadzonych przez Piotra i Bogumiłę Zgorzelskich:
Kujawiaki Mazurki Oberki Walczyki znane dawniej i bardzo lubiane były powszechne niegdyś w całej Polsce. Dziś na nowo odżywają wyciągnięte z zakurzonej półki lub czyjejś pamięci.
Wszystkie te tańce są w metrum trójmiarowym, czym się zatem różnią i jak je tańczono na wiejsko-miejskich potańcówkach? Czy wyróżniamy jakiś jeden powszechny styl ich tańczenia czy też było ich tyle ilu świetnych tancerzy? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas intensywnych warsztatów poprowadzonych po raz kolejny w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Celem warsztatów będzie nauka i opanowanie w stopniu podstawowym kroków Kujawiaka Mazurka Oberka Walczyka oraz elementów z nimi związanych takich jak: tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym (przynajmniej w dwóch kierunkach), improwizowanie oraz używanie różnego rodzaju ozdobników. W warsztatach wykorzystane zostaną Mazurki i Oberki z Kujaw, Kurpi, Mazowsza, Radomszczyzny, Lubelszczyzny, Podkarpacia i Wielkopolski.
25 maja 2018 r godz. 18:00-22:00
26 maja 2018 r godz. 10:00-13:00
warsztaty dwudniowe!
Warsztaty dedykowane są dla osób początkujących i średniozaawansowanych
O prowadzących:
Piotr Zgorzelski - etnolog, tancerz i basista w kapeli Janusz Prusinowski Kompania. Od blisko 25 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na Świecie.
Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową.
Jest pięciokrotnym stypendystą MKiDN dziedzinie tańca i animacji kulturalnej (1993, 2003, 2006, 2008, 2013). Współzałożyciel warszawskiego Stowarzyszenia „Dom Tańca”.
W 2008 roku powołał do życia Fundację Czas Tradycji, w której realizuje m.in. projekty Taniec Tradycyjny PL ( lekcje tańca w internecie na portalu You Tube) oraz Taniec Edu PL ( strona www realizowana wspólnie z IMiT).
Bogumiła Zgorzelska - tancerka, Polskim tańcem tradycyjnym interesuje się od blisko 15 lat. Wraz z mężem Piotrem Zgorzelskim, z którym od lat prowadzi warsztaty tańca, powołała Fundację Czas Tradycji, dzięki której realizowane są projekty edukacyjne i kulturalne związane z polskim tradycyjnym tańcem i muzyką. Współtworzy projekt Taniec Tradycyjny Pl którego efekty można oglądać na kanale YouTube.
zapisy: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl
lub: ojciec.pio4@gmail.com
cena: 50 zł


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem