Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Akademia w Pałacu - Agata Nowakowska-Gumiela i Tomasz Gumiela

Gdzie?
Akademia w Pałacu - Agata Nowakowska-Gumiela i Tomasz Gumiela

Agata Nowakowska-Gumiela jest cenioną pianistką i kameralistką. Swoją drogę zawodową związała z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy, gdzie prowadzi zajęcia z fortepianu i kameralistyki fortepianowej. W 2011 r. uzyskała tytuł doktora sztuki i pracuje obecnie na stanowisku adiunkta.
Ma w swoim dorobku liczne nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, a także stypendia kilku ważnych instytucji kultury. Pianistka posiada w repertuarze wiele utworów solowych, w szczególności dzieła pianistyki XIX w., a także wiele dzieł kameralnych, wśród nich większość utworów na wiolonczelę i fortepian.
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej – Zydroń, a następnie Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie fortepianu prof. Noela Floresa oraz klasie kameralistyki prof. Teresy Leopold.
Koncertowała w wielu miastach w Polsce, a także w Austrii (Ambasada Polski, Schwarzenberg Palais, Bösndorfer Saal oraz Rozgłośnia ORF w Wiedniu), Niemczech (Festspiele Mecklenburg Vorpommern), Rosji (Pałac Carski i Konserwatorium Muzyczne w Petersburgu) i Chile (Antofagasta).
Agata Nowakowska – Gumiela współpracowała ze znanymi muzykami młodego pokolenia, m. in. Katarzyną Polonek, Maciejem Łabeckim, Karolem Wroniszewskim oraz Bartoszem Koziakiem. Ma w swoim dorobku dwie płyty: kameralną (wraz z wiolonczelistką Katarzyną Polonek) oraz solową (zawierającą Fantazje fortepianowe różnych kompozytorów).
Tomasz Gumiela jest cenionym pianistą i kameralistą. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Marii Murawskiej i prof. Jerzego Sulikowskiego, a następnie doskonalił swoje umiejętności w mistrzowskiej klasie prof. Dang Thai – Sona w Montrealu. Aktualnie pracuje na stanowisku wykładowcy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy prowadząc zajęcia z fortepianu, kameralistyki oraz współpracując z klasą śpiewu prof. Katarzyny Nowak-Stańczyk.
Posiada szeroki repertuar, w szczególności dzieła pianistyki solowej XIX wieku, liczne utwory kameralne oraz znaczącą część literatury na głos i fortepian. Ma w swoim dorobku prawykonania utworów współczesnych, za które otrzymał m.in. nagrodę na Festiwalu Laureatów Konkursów w Bydgoszczy oraz nominację do nagrody Fryderyka (za nagranie dla firmy fonograficznej DUX w 2008 roku). Współpracuje z wieloma muzykami młodego pokolenia, w szczególności specjalizując się w kameralistyce wokalnej. Był wielokrotnie nagradzany jako kameralista na prestiżowych konkursach wokalnych i kameralnych. T. Gumiela ma w swoim dorobku dwie płyty kameralne z polskimi pieśniami współczesnymi XX w. Znaczącą dziedziną jego działalności koncertowej jest duet fortepianowy Pianopticum, który współtworzy wraz z żoną Agatą Nowakowską-Gumielą.
W programie: W.A. Mozart, A. Piazzolla, M. Ravel.
Wstęp 15/10 PLN


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.


 


 


 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem