Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

W kręgu muzyki francuskiej

Gdzie?
W kręgu muzyki francuskiej

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Marek Pijarowski dyrygent
Julian Gembalski organy
Hector Berlioz (1803-1869) – Uwertura koncertowa „Korsarz” op. 21
Francis Poulenc (1899-1963) – Koncert na organy, instrumenty strunowe i kotły
Georges Bizet (1838-1875) – I Symfonia C-dur


Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29


KONCERT Z NIANIĄ 
Na czas trwania koncertu będzie można zostawić dzieci (od 3 do 7 roku życia) pod opieką wykwalifikowanych animatorów z UKW.
Prosimy o zgłoszenia najpóźniej jeden dzień przed koncertem. Bilety dla dzieci w cenie 1 zł będą do odbioru w kasie biletowej FP.


Koncert otworzy efektowna uwertura koncertowa Korsarz (Le corsaire) Berlioza, którą napisał w 1844, prawdopodobnie podczas wizyty w Nicei, na pewno kompozycja w drugiej połowie XIX w. należała do ulubionych pozycji repertuarowych.
Następny punkt programu to euforyczny Koncert na organy, kotły i smyczki g-moll (1938), zaliczany do najwybitniejszych dzieł Poulenca. Składa się nań 7 kontrastujących ze sobą odcinków – od skupienia i niemal lamentacyjnej powagi po radosną energię Allegro. W partiach solowych, stylizowanych barokowo kompozytor częściowo czerpie od mistrzów muzyki organowej – Buxtehudego i Bacha, ale też sięga do lat romantyzmu, ta mieszanka tradycji i nowoczesności jest charakterystyczna dla całej twórczości Poulenca.
Organowe partie solowe zagra Julian Gembalski – profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi Katedrę Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 pełnił funkcję rektora tej uczelni. Jest wybitnym pedagogiem, kompozytorem i wirtuozem organów. Laureat pierwszych nagród m.in. Konkursu Improwizacji Fortepianowej w Gdańsku oraz Konkursu Improwizacji Organowej w Weimarze, artystę odznaczył papież Jan Paweł II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”, 
Wieczór zwieńczy pierwsze znaczące dzieło symfoniczne Bizeta z 1855, ujawniające niezwykły talent wówczas 17-letniego studenta Konserwatorium Paryskiego. Symfonia C-dur jednak nigdy nie była grana za jego życia. Odnaleziona w archiwum Konserwatorium w 1933, miała swoje prawykonanie w Bazylei w 1935 i  została natychmiast okrzyknięta młodzieńczym arcydziełem Bizeta.
Orkiestra zagra pod dyrekcją maestro Marka Pijarowskiego, dyrygenta, którego początki bliższej współpracy z Filharmonią sięgają września 1981. W 1980, w wieku 29 lat, objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Wrocławskiej, jako jeden z najmłodszych w Polsce na tak odpowiedzialnym stanowisku, jednocześnie przejął obowiązki dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu; od 1991 w planach artystycznych FP widnieje jako stały gościnny dyrygent, w 2008 zostaje szefem dyrygentem Filharmoników Poznańskich. Nieprzerwanie od ponad 30 lat Maestro prowadzi działalność dyrygencką ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce.  


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem