Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

100 lat niepodległości

Gdzie?
100 lat niepodległości

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Tomasz Tokarczyk dyrygent
Łukasz Michalski puzon
Stanisław Moniuszko  (1819-1872) – Uwertura do opery „Halka”
Piotr Wróbel – Koncert na puzon i orkiestrę
Modest Musorgski (1839-1881) – Obrazki z wystawy
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości


Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29


Następna odsłona z cyklu koncertów, które Filharmonia poświęca obchodom 100 Lat Niepodległości.
Wieczór zacznie Uwertura do opery Halka Moniuszki, czołowego przedstawiciela polskiej opery narodowej i gatunku pieśni w muzyce polskiej, a także dyrygenta, pedagoga, organisty, który żył i komponował, kiedy Polska była pod zaborami. Jego twórczość postrzegano za wzór muzyki „słowiańskiej” i zyskała szerokie uznanie. Od premiery Halki w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1858 rozpoczęła się też kariera Moniuszki jako kompozytora narodowego. Operę tę napisał już dziesięć lat wcześniej, ale jej pierwotna, dwuaktowa wersja nie zdobyła szerszego uznania. Dzieło zyskało powszechny poklask dopiero, gdy dopisał jeszcze dwa akty, wśród których znalazły się późniejsze największe „przeboje” tej opery (aria Halki, aria Jontka i wstawki taneczne, a wśród nich słynny Mazur).
Kolejny punkt programu to Koncert na puzon tenorowy i orkiestrę symfoniczną współczesnego kompozytora Piotra Wróbla – także cenionego aranżera, puzonisty basowego i tubisty – jaki powstał, w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z myślą o ambitnych puzonistach, chcących poznawać i wykonywać nową muzykę pisaną specjalnie na ten instrument. Koncert miał premierę na Festiwalu Kultury Europejskiej w Caracas w 2014 z udziałem wenezuelskiego puzonisty Pedro Carrero. Partie solowe w utworze Wróbla  zagra Łukasz Michalski. Pochodzi z Elbląga. Kształcił się w Gdańsku u  prof. Magdaleny Zawadzkiej. Edukację poszerzał na kursach i lekcjach prywatnych pod kierunkiem profesorów Romana Siwka i Wilhelma Krzystka w Polsce oraz profesora Bruno Ferrari (Teatro Alla Scala Milano) we Włoszech. Pracę zawodową rozpoczął w Gdańsku jako solista orkiestr Opery Bałtyckiej (1980–1983) i Filharmonii Bałtyckiej (1983–1985). Od 1985 jest pierwszym solistą i kierownikiem grupy puzonów Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. Współpracuje z wieloma innymi zespołami. W 2012 obronił pracę doktorską w gdańskiej Akademii Muzycznej.
Wieczór dopełnią Obrazki z wystawy Musorgskiego, dzieło oryginalnie składające się z 10 miniatur fortepianowych, noszących te same tytuły co rysunki i akwarele W. Hartmanna, nagle zmarłego przyjaciela kompozytora, czyli: Promenada, Gnom, Stary zamek, Tuilleries, Bydło, Balet piskląt, Samuel Goldenberg i Szmul, Promenada, Rynek w Limoges, Katakumby, Chatka na kurzej stopce, Wielka brama kijowska. Cykl doczekał się wielu opracowań, z których najbardziej popularne są dwa: genialna aranżacja na orkiestrę symfoniczną Ravela oraz z 1971 wersja… rockowa, progresywnego brytyjskiego zespołu Emerson, Lake and Palmer.
Całość poprowadzi Tomasz Tokarczyk, Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury prof. Jerzego Katlewicza oraz w klasie skrzypiec prof. Ewy Szubry-Jargoń. W latach 2002–2014 był dyrygentem oraz kierownikiem muzycznym w Operze na Zamku w Szczecinie. Od 2004 pełni obie funkcje w Operze Krakowskiej.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem