Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Drums Fusion - Jacek Pelc, Michał Urbaniak (URBANATOR) i Quartet Manu Katche

Gdzie?
Drums Fusion - Jacek Pelc, Michał Urbaniak (URBANATOR) i  Quartet Manu Katche
Unikatowy, jedyny tej klasy i wagi festiwal muzyczny w Polsce, stawiający perkusje na piedestale. Festiwal wyrósł z przekonania, ze Bydgoszcz jest miastem perkusistów. Wszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy, zainspirowany wielkimi sukcesami bydgoskich muzyków, jak i odnosząc się do odbywającego się w latach osiemdziesiątych Międzynarodowego Forum Perkusyjnego, gdzie występowała czołówka nie tylko polskich profesorów perkusji: John Beck, Steven Schick.

Festiwal Drums Fusion poświęcony jest perkusistom, którzy zazwyczaj pozostają schowani na tyłach sceny. Festiwal pokazuje bogactwo ich dorobku i różnorodność stylistyczną. Drums Fusion to swoiste eksperymenty muzyczno-artystyczne, które pokazują, ile mocy i energii drzemie w perkusji.


Manu Katche, perkusista Stinga i Petera Gabriela, na festiwalu Drums Fusion w Bydgoszczy
Jeden z najlepszych perkusistów świata da koncert podczas 10 edycji Festiwalu Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion w Bydgoszczy. Katche jest współtwórcą słynnych hitów Stinga - "Englishman in New York" i Petera Gabriela "Sledgehammer". Francuz wystąpi w Bydgoszczy ze swoim kwartetem, 24 czerwca.
Występ gwiazdy tegorocznego Drums Fusion rozpocznie się o 21.15, na leżącej w sercu Bydgoszczy Wyspie Młyńskiej. Manu Katché wystąpi w kwartecie z francuskim kontrabasistą Jerôme Regardem, włoskim saksofonistą Stefano Di Battista i belgijskim pianistą Eric?iem Legninim.
Czy to jako muzyk studyjny, czy koncertowy, Manu Katché jest jednym z największych perkusistów naszych czasów. Charakteryzuje go unikalny styl gry, pełna dystynkcji mikstura elegancji i potężnej energii, których poszukują producenci muzyczni z całego świata.
Uznanie zyskał w połowie lat 80., współpracując z Peterem Gabrielem i Stingiem. Wydany w roku 1986 album Gabriela "So" odniósł duży komercyjny sukces, co miało znaczny wpływ na dalszy rozwój kariery Manu. Jako perkusista Petera Gabriela miał wielki wpływ na jego mega hit ?Sledgehammer". Potem, jako jeden z najważniejszych punktów grupy koncertowej, brał udział w światowym tournee Gabriela ?Back to front". 

Długotrwała współpraca Katché ze Stingiem była drugim, kluczowym momentem jego kariery. Dystyngowany styl Manu, znakomicie wpisał się w muzykę Stinga. Możemy go odnaleźć we wspaniałym utworze ?Englishman in New York". 

Manu Katche współpracował z tak uznanymi artystami, jak m.in. Afro Celt Sound System, Jeff Beck, Al Di Meola, Dire Straits, Jan Garbarek, Manu Chao, Loreena McKennitt, Youssou N'Dour, Robbie Robertson, Joe Satriani, Tori Amos, Tracy Chapman, Richard Wright, Joni Mitchell, Simple Minds, Tears for Fears, Joan Armatrading, Manu Dibango, Gloria Estefan, Francis Cabrel czy Stephan Eicher.

Miał też "polski akcent", w 2007 wziął udział w nagraniu płyty "ID" Anny Marii Jopek.

Integralną częścią jego twórczości jest działalność kompozytorska i granie w roli lidera własnego zespołu. Wraz z grupą nagrał sześć międzynarodowo uznanych albumów. Krytyka podkreślała znakomite wyczucie precyzji, melodykę, chwytliwe tematy oraz unikalną atmosferę jego płyt.

Występ francuskiego perkusisty będzie zwieńczeniem głównego wieczoru 10. Drums Fusion, podczas którego wystąpi też legenda światowego jazzu Michał Urbaniak ze swoim Urbanatorem. 

Bydgoski Drums Fusuion jest międzynarodowym festiwalem wywodzącym swoje korzenie ze słynnej w świecie muzyki Bydgoskiej Szkoły Perkusyjnej. Katche to kolejna duża gwiazda odwiedzająca festiwal. Rok temu na Drums Fusion mogliśmy słuchać perkusisty Slayera, Dave?a Lombardo i jazzowej mistrzyni Urszuli Dudziak.
Drums Fusion 2016 odbędzie się w dniach 21-25 czerwca w Bydgoszczy. Głównym organizatorem jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Współorganizatorem jest bydgoska Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego.

www.drumsfusion.pl
www.mck-bydgoszcz.pl 

Kontakt ws. DF: Marek Maciejewski, dyrektor festiwalu, kurator pracowni Muzyki MCK 519.346.589, marek.maciejewski@mck-bydgoszcz.pl


Manu Katche w internecie

oficjalna strona http://www.manu-katche.com 
Peter Gabriel - "Sledgehammer" https://youtu.be/OJWJE0x7T4Q 
Sting - Englishman In New York https://youtu.be/d27gTrPPAyk 
Manu Katché - "Unstatic" EPK; making of https://youtu.be/-mkENiCxpiY 
Manu Katché "Clubbing" from the album "Manu Katché - Live in Concert", ACT Music, 2014
https://youtu.be/drFUXpjcpfM 
Manu Katché Quartet koncert (Live Montreux Jazz Club) https://youtu.be/I7_vGJQVkBk 
Manu Katché - "Keep on trippin" klip z albumu "Third round" https://youtu.be/VyvQDOtfeJI 


do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem