Instalacja dźwiękowa Meandry odsyła do kontekstu miejsca, silnie nacechowanego pierwotnym przeznaczeniem historycznych budynków Młynów Rothera. Wyspa Młyńska jak w soczewce koncentruje technologiczne i kulturowe przeobrażenia, które zaszły między XIX a XXI wiekiem. W tej fascynującej historii przemian to, co scala, to obecność rzeki oraz jej wpływ na kształtowanie miasta.

meandry
W Meandrach dźwięki mieszają się ze sobą, tak jak w realnym pejzażu dźwiękowym; nagrania terenowe ukazujące pory roku, pory dnia i nocy łączą się z brzmieniem dźwięków mechanicznych i pracy urządzeń, które znajdowały się niegdyś w młynie. Podwodne nagrania, które realizowane były za pomocą hydrofonu, to z kolei kluczowa i symboliczna treść tej pracy. Rzeka i woda ze swoją dynamiką kształtowały i nadal kształtują to miejsce, a przywołane dźwięki powracają w instalacji Meandry, aby rezonować i podejmować dialog z architekturą już w nowym kontekście.
Kolekcja nagrań terenowych, które realizowane były przez Marcina Dymitera w 2023 roku stała się swoistym archiwum miejsca, a Wyspa Młyńska obserwatorium dźwiękowym z widokiem na rzekę.
---
Marcin Dymiter – muzyk, twórca nagrań terenowych i autor instalacji dźwiękowych, słuchowisk, muzyki do filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Porusza się w kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej. Jest autorem projektu Field Notes, map dźwiękowych i edukacyjnego cyklu muzycznego Tracklista. Prowadzi warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Gra w projektach: emiter, niski szum, ZEMITER oraz innych, efemerycznych formacjach. Stypendysta Uniwersytetu Sztuki w Berlinie, finalista konkursu Netmage International Multimedia Festival w Bolonii. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011), Fundacji Wyszehradzkiej (2012, 2023). Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Autor książek „Notatki z terenu” (nominacja do Nagrody Literackiej Gdyni w 2022), „Przewodnik dla audiokulturalnych” i „Maszyny do ciszy” wydanej w 2023 roku.
---
Informacje organizacyjne:
Kiedy? Instalacja dostępna będzie od 01.02.2024 r., do 26.04.2024 r., w godzinach otwarcia Młynów
Gdzie? Młyn, III piętro
Dla kogo? dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Zapisy: wstęp wolny

Zobacz również:

-->> Muzea i Galerie w Bydgoszczy

-->> Bieżące wystawy w Bydgoszczy