Perpetuum pictura"𝐏𝐞𝐫𝐩𝐞𝐭𝐮𝐮𝐦 𝐩𝐢𝐜𝐭𝐮𝐫𝐚" to wystawa prezentująca prace profesora Krzysztofa Gliszczyńskiego, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Przygotowywana wystawa stanowi próbę całościowego ukazania twórczości artysty. Odnajdziemy w niej malarstwo, rysunek, obiekty czy prace wideo, które wzajemnie na siebie oddziałują. Jak sam pisze: Kreowane przeze mnie wystawy są wielowątkową narracją odnoszącą się do kluczowych, dla mojej sztuki, pojęć. To jego przestrzeń, w której każda cząstka szuka swojego miejsca. Jego prace wypełniają myśli , warstwy znaczeń, koncepcje, idee.
Krzysztof Gliszczyński, oddany sztuce lekkością myśli wypełnia swoje prace by unosić idee mimo ciążącej materii. Choć czasem, jak twierdzi: Obraz, dzieło wymaga dopowiedzenia, słowa, które potrafiłoby przybliżyć jego istotę. Artysta w latach 90. zbiera resztki farby – pozostałości j pracy i umieszcza je w drewnianych szalunkach, w szklanych pojemnikach. W ten sposób tworzy warstwy malarskich dociekań, zamknięte w datowanych i numerowanych prostopadłościanach. Tworzy cykl obrazów synergicznych. Autoportret a’retour, gdzie ponowne użyte drobiny, resztki farby, utrzymują stan pamięci poprzednich prac.
Awangardowość koncepcji Krzysztofa Gliszczyńskiego polega na przeniesieniu w obszarze malarstwa materii, w zasadzie zdegradowanej i nie należącej do sztuki. Materia ta, ponownie wkracza na jego pole, odzyskując swoje nowe znaczenie. Materię, którą stworzył nazwał
„Perpetuum pictura” – samonapędzającym się malarstwem. Artysta pisze: Wytworzyłem materię, która wprowadzała mnie w świat przed-symboliczny, świat sprzed jakiejkolwiek formy, nienazwany.

Czas: 24.06 - 30.10.2022
Miejsce: Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8


Zobacz również:

-->> Muzea i Galerie w Bydgoszczy

-->> Bieżące wystawy w Bydgoszczy