Leszek Goldyszewicz Czas covida akryl 2021Leszek "Goldi" Goldyszewicz, rocznik 1958. Pierwsze obrazy powstały w 1976r i były inspirowane surrealizmem. W 1985 roku wstąpił do Związku Polskich Malarzy i Grafików, następnie do Związku Polskich Artystów Plastyków, gdzie przez pewien czas był członkiem zarządu. Wielokrotny laureat konkursów "Dzieło Roku", "Biennale Malarstwa Bydgoskiego", oraz tematycznych w Małym Salonie Sztuki BWA w Bydgoszczy. Trzykrotny stypendysta Prezydenta miasta Bydgoszczy w dziedzinie działalności twórczej a także odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej w 2018 r.
Indywidualne wystawy w Krakowie, Poznaniu, Hoelbek /Dania/, Bydgoszcz. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych m.in we Francji, Grecji, USA oraz w Polsce. Obrazy jego znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego im Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, BWA, w Galerii Prezydenta m. Bydgoszczy oraz u indywidualnych kolekcjonerów w Niemczech, Holandii, USA, Danii, Anglii oraz w Polsce.
Współzałożyciel grupy rockowej Wed Vuh /2013r/, z którą wydał dwie płyty /2015 i 2020r/
Z Galerią Autorską związany przyjaźnią artystyczną od 1979 roku.

O wystawie pt.. "Na przełęczy Borgo"
Od kiedy zacząłem malować w 1976 roku inspirował mnie szeroko rozumiany surrealizm. Nie byłem w tym teoretycznym "fundamentalistą" w rodzaju Andre Bretona zwanego "papieżem" surrealizmu. Pociągało mnie przede wszystkim to co tchnęło tajemnicą, poezją i przestrzenią dalekich horyzontów.
Od samego początku w formie moich obrazów przejawiała się pewna dwoistość percepcji malarskiej. Byłem przyciągany przez możliwości, które daje ekspresja gestu, gdzie formy przenikają się w sposób nieprzewidywalny ale z drugiej strony atrakcyjna była dyscyplina kształtów powstałych wcześniej w mojej "literackiej" wyobraźni. Tak zostało do dzisiaj i już nie ma konkurencji między obydwiema formami przekazu. Obecna ekspozycja daje temu niezaprzeczalny wyraz. Wystawę nazwałem tytułem jednego z obrazów "Na przełęczy Borgo". Borgo to nazwa przełęczy w Transylwanii z filmu Wernera Herzoga "Nosferatu wampir nocy", ale też imię mojego nieżyjącego już mastifa tybetańskiego, który przez dekadę był mi towarzyszem stanowiąc przy tym dla mnie pewien rodzaj tajemnicy.

Czas: 24.02.2022r. - 15.03.2022r.
Miejsce: Galeria Autorska Jan Kaja, Jacek Soliński

Zobacz również:

-->> Muzea i Galerie w Bydgoszczy

-->> Bieżące wystawy w Bydgoszczy