Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Z cyklu Bydgoszcz dla dociekliwych - wykład dr. Piotra Geise

Gdzie?
Z cyklu Bydgoszcz dla dociekliwych - wykład dr. Piotra Geise

Z cyklu „Bydgoszcz dla dociekliwych” — wykład dr. Piotra Geise pt „Obraz dawnej Bydgoszczy w niemieckich przewodnikach turystycznych”
wstęp do muzeum – 1 zł od osoby
Od lat 60. XX wieku, wraz z rozwojem turystyki masowej zmieniła się też forma i zawartość przewodników turystycznych. Przewodniki o Polsce w języku niemieckim można podzielić ze względu na daty ich wydania. Od lat 60. były dostępne tłumaczenia na niemiecki przewodników wydanych w kraju (były dostępne w NRD), od lat 70. pojawiają się przewodniki na rynku w RFN. Do zjednoczenia Niemiec w NRD wydano tylko jeden przewodnik rodzimego autorstwa. Po 1990 r. na niemieckim rynku są dostępne przewodniki redagowane przez Niemców, Polaków, zespoły międzynarodowe oraz edycje pierwotnie przygotowane z myślą o anglojęzycznym odbiorcy. Jaki był i jest obraz naszego miasta na przestrzeni lat w niemieckich przewodnikach turystycznych? O czym dowiadywał się Czytelnik z kart przewodników dostępnych w NRD, w RFN i  w z zjednoczonych Niemczech? Lektura przewodników prowadzi do zaskakujących wniosków, które wskazują, że również turystyka nie jest wolna od nacisków politycznych. Treści zawarte w tych przewodnikach pozwalają nabrać dystansu do historii miasta, zwłaszcza, że przewodniki turystyczne też przeszły ewolucję: od  bedekera, poprzez przewodniki kieszonkowe, historyczne, a skończywszy na obrazkowych. 


____________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem