Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Asia Czajkowska-Zoń, Mateusz Sobiechowski & Cracow Fellas

Gdzie?
Asia Czajkowska-Zoń, Mateusz Sobiechowski & Cracow Fellas

Asia i Mateusz poznali się podczas jednego z legendarnych jamów, które odbywają się w Toruniu z okazji świąt Bożego Narodzenia i gromadzą prawie wszystkich muzyków, którzy mieli kiedyś cokolwiek do czynienia z tym miastem, zwłaszcza zaś tych, którzy mają tutaj lub w okolicy rodzinny dom. Asia, która tu zapuściła korzenie i Mateusz, który - wręcz przeciwnie - świata trochę zwiedził w poszukiwaniu Świętego Graala fortepianu - nieco zacieśnili kontakty, nagrywając kompozycję pianisty na najnowszą płytę Asi "Pianissima". Ponieważ od nagrania minęło już trochę czasu, chcieli sprawdzić, czy jeszcze potrafią zagrać tę piosenkę, tudzież czy jeszcze im się ona podoba. A że przy okazji w zbliżonym terminie w okolicy przebywać będzie świetna sekcja rytmiczna z Krakowa: Kamila Drabek i Bartłomiej Dybel, postanowili zagrać wraz z nimi minitrasę po regionie. I tak 17 maja posłuchamy tego wyjątkowego kwartetu w Bydgoszczy, w wyjątkowym klubie ElJazz. Będzie to wydarzenie niecodzienne, ale takie, które jazz lubi najbardziej, mianowicie: spotkania po raz pierwszy w tym składzie czterech muzycznych indywidualności, na gruncie z grubsza omówionego repertuaru, autorskiego i tradycyjnego, gdzie sporo miejsca pozostawia się na improwizację.
Asia Czajkowska-Zoń – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, filolog-językoznawca, trener głosu. Stypendystka swojego rodzinnego miasta – Torunia. Laureatka m.in. 40. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Od 15 lat chórzystka Astrolabium, z którym nagrała 4 płyty, w tym nominowaną do Fryderyka „Astrolabium sings Bembinow”. Pierwszy solowy album Asi „Some of my favs LIVE” to – dość przekornie i odważnie jak na debiut – zapis koncertu, zawierający w większości interpretacje standardów jazzowych i bluesowych. Obecnie pracuje nad swoją drugą płytą pt. „Pianissima”, utrzymaną w minimalistycznym, jazzującym klimacie. Jedyne środki wyrazu to głos i fortepian, a współtworzą ją wybitni pianiści związani z Toruniem, m.in. Bogdan Hołownia, Igor Nowicki, Sebastian Zawadzki, Mateusz Sobiechowski właśnie oraz Bartek Staszkiewicz, który jest ponadto producentem albumu.
Wszechstronność Asi jest zdumiewająca: jej śpiew wzrusza liryzmem, zaskakuje niezwykłą wrażliwością, ale i powala swoją mocą i skalą. Oprócz występów pod własnym nazwiskiem Asia jest liderką kilku różnych projektów: HaShir (muzyka chasydzka), Omnes Filii Dei Domini (neogospel), ConcuBand (live cover band) czy Soul Behind – coroczne zaduszki jazzowo-soulowe z udziałem wyjątkowych muzycznych gości.
www.fb.com/AsiaCzajkowskaZon
Mateusz Sobiechowski – pianista i kompozytor. Prowadzi autorski Quintet, a także jest współtwórcą zespołów: „Bieńczycki/Sobiechowski Duo”, „The Forest Tuner” oraz „Stanisław Słowiński Quintet”. Koncertował m.in. z takimi muzykami oraz zespołami jak: Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Marek Bałata, Tom Arthurs, Ole Morten Vagan, Rafał Sarnecki, Joanna Słowińska, Apel-les Carod, Kuba Więcek, Meek Oh Why?, Brian Massaka, Zbyszek Szwajdych, Orkiestra AUKSO, Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Futura, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i in.. Brał udział w licznych warsztatach i kursach mistrzowskich, m.in. „International Jazz Platform” w Łodzi, „New York Jazz Masters” w Trzebnicy, gdzie wykładali m.in. Dave Douglas, Greg Hutchinson, Matt Penman, Jim Black, John Escreet. Zdobył I miejsce na 6th Grupa Azoty Jazz Contest w Tarnowie w kategorii solowej oraz II nagrodę w IV Ogólnopolskim Konkursie Improwizacji I Interpretacji Jazzowej „Jazz na wsi”. Występował na międzynarodowych festiwalach jazzowych, takich jak: „Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie”, „Warsaw Summer Jazz Days”, „Jazz Bez”. W 2014 r. w ramach programu stypendialnego Erasmus studiował fortepian, kompozycję oraz aranżację jazzową w Conservatorium von Amsterdam w Holandii. Podczas pobytu w Holandii uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez m.in. Branforda Marsalisa, Ambrose'a Akinmusire, Kurta Ellinga, Gilada Hekselmana, Metropole Orkest. W 2016 r. nagrał płytę: „Forgotten City” - w duecie ze skrzypkiem Dominikiem Bieńczyckim. W tym samym roku został laureatem "Jazzowego debiutu fonograficznego" z zespołem The Forest Tuner, dzięki czemu nagrał płytę „Tunes” (SJ Records). W 2018 r. planowane jest wydanie autorskiego debiutu Mateusz Sobiechowski Quintet - „Vital Music”. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dr Dominika Wani oraz Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Toruniu. Od września 2017 roku jest nauczycielem fortepianu jazzowego w Szkole Muzycznej im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie.
https://www.facebook.com/sobiechowskimusic/
Kamila Drabek – kontrabasistka. Ukończyła pierwszy i drugi stopień POSM w Bielsku-Białej. Gra na kontrabasie od 15 roku życia. Brała udział w konkursach: Azoty Tarnów Jazz Contest, School And Jazz Festiwal w Lubaczowie oraz Przeglądzie zespołów Jazzowych i Bluesowych klubu Ucho w Gdyni. Uczestniczyła w warsztatach jazzowych w Krakowie, Jaworkach, Łodzi pod okiem m.in. Chacka Israelsa, Eda Sopha, Rafała Sarneckiego, Piotra Wojtasika. Absolwentka studiów licencjackich w klasie dr Macieja Adamczaka na Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie obecnie kontynuuje naukę.
Bartłomiej Dybel (ur. 1994) – perkusista, ale przede wszystkim człowiek kochający muzykę. Od najmłodszych lat uczęszczał na lekcje gry na pianinie, a perkusyjne zainteresowania rozwijał na domowych garnkach i pufach, bębniąc po nich drewnianymi łyżkami. Edukację w zakresie gry na perkusji rozpoczął w Szkole Muzycznej I stopnia w Wieliczce. Następnie uczęszczał do Szkoły Muzycznej II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie zarówno na wydziale klasycznym, jak i jazzowym. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego (kierunek Zarządzanie Kulturą i Mediami). Obecnie kontynuuje swoją edukację na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie perkusji dr. Łukasza Żyty i dr. Wojciecha Fedkowicza.
bilety: 10 zł w przedsprzedaży / 20 zł w dniu koncertu


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.


 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem