EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Greenpeace: debata obywatelska na temat Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających

Gdzie?
Greenpeace: debata obywatelska na temat Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających

Przyszłość polskich pszczół waży się w Bydgoszczy
Przyszłość pszczół w Polsce zależy między innymi od tego, co 21 października wydarzy się w… Bydgoszczy. To tutaj odbędzie się druga debata obywatelska na temat Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających. Mieszkańcy Bydgoszczy mają dzięki temu wyjątkową okazję współtworzenia razem z ekspertami i naukowcami strategicznej całościowej wizji ochrony pszczół i innych owadów zapylających, która ma sprawić, że Polska stanie się krajem prawdziwie przyjaznym pszczołom i dołączy do światowej czołówki krajów, które taką wizję już wypracowały. Do udziału w debatach zapraszają wszystkich chętnych Greenpeace Polska i Fundacja Pole Dialogu - zapisy na stronie adoptujpszczole.pl/debaty.
Chcemy, żeby Strategia Ochrony Owadów Zapylających była naprawdę ważna dla każdego w naszym kraju, żeby była naprawdę ‘narodowa’ – w końcu od pracy pszczół zależy jakość życia nas wszystkich. Dlatego zaczynamy prace nad nią od szeroko zakrojonych spotkań, na których wypracujemy stanowisko obywatelskie. Posłuży ono jako wkład dla dalszych prac prowadzonych przez zespół ekspertów – mówi Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska.
Wszyscy bardzo wiele zawdzięczamy pszczołom. Bez ich ciężkiej codziennej pracy nasza dieta byłaby dużo uboższa a żywność kosztowałaby znacznie więcej. Niestety pszczołom nie wiedzie się najlepiej, w głównej mierze z winy człowieka. Aby ratować owady zapylające, trzeba podjąć zdecydowane działania. Prowadzi je między innymi Greenpeace, po raz piąty organizując akcję Adoptuj Pszczołę.
W ramach Adoptuj Pszczołę Greenpeace stara się m.in. przekonywać polityków do podejmowania decyzji korzystnych dla zapylaczy. Działania te przynoszą efekty – Polska kilkukrotnie już udowodniła, że nie zgodzi się na stosowanie szkodliwych dla pszczół pestycydów. Jednak aby sytuacja zapylaczy naprawdę poprawiła się, potrzebne są trwałe zmiany. Stąd narodził się pomysł na Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających. Dokument taki, pokazujące długofalowe działania państwa na rzecz pszczół, przyjęły już m.in. Wielka Brytania, Irlandia, Stany Zjednoczone.
Jest wiele powodów, by przy tworzeniu narodowej strategii odwołać się do wiedzy i doświadczenia obywatelek i obywateli. Każdy z nas w jakimś stopniu jest ekspertem od pszczół – korzystamy z ich pracy i wpływamy na ich życie. Jemy miód oraz owoce i warzywa zapylane przez pszczoły, uprawiamy ogródki, korzystamy z miejskiej zieleni. Od początku trwania Adoptuj Pszczołę towarzyszy nam hasło ‘w roju siła’ – wierzymy w wartość, jaką jest wspólne działanie – ludzki rój adoptuje pszczoły, bierze udział w monitoringu pszczół, a teraz – współtworzy ważny dla przyszłości zapylaczy dokument – mówi Jagiełło.
Debaty obywatelskie składają się z sesji na której uczestnicy i uczestniczki, w małych grupach, będą rozmawiać na temat rozwiązań korzystnych dla pszczół i panelu dyskusyjnego z udziałem zaproszonych gości. Rozmowy w grupach odbędą się z pomocą narzędzia nazywanego grą dyskusyjną – to nowatorska formuła pozwalająca włączyć głos obywatelek i obywateli do prac nad eksperckim dokumentem strategicznym o znaczeniu dla całego kraju.
Debaty obywatelskie odbędą się w Gdańsku, Bydgoszczy, Lublinie i Wrocławiu.


Więcej: adoptujpszczole.pl/debaty


 


 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem