Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Migawki z tradycji uciśnionych - premiera książki Pawła Mościckiego

Gdzie?
Migawki z tradycji uciśnionych - premiera książki Pawła Mościckiego

Migawki z tradycji uciśnionych. Premiera książki Pawła Mościckiego


premiera książki


Serdecznie zapraszamy na premierę książki Pawła Mościckiego pt. Migawki z tradycji uciśnionych. Spotkanie z dr. Pawłem Mościckim poprowadzi Jakub Majmurek. Książka jest wydawana przez Teatr Polski w Bydgoszczy oraz Instytut Wydawniczy Książka i Prasa w serii „Biblioteka Le Monde diplomatique".


Jak patrzy uchodźca? Jak patrzeć na niego? W jaki sposób widzialność migracji wpływa na kulturę oraz wypracowane przez nią formy komunikacji i transmisji? Książka Migawki z tradycji uciśnionych jest poświęcona obrazom uchodźców, choć zaproponowana w niej perspektywa różni się od tej, jaka dominuje w głównym nurcie debaty publicznej. Autor stara się przede wszystkim przesunąć akcent z migrantów rozumianych jako przedmiot reprezentacji, na doświadczenie wygnania jako coś, co każe przemyśleć na nowo podstawowe kategorie związane z funkcjonowaniem obrazów. Tym samym więc pokazuje uchodźców jako tych, których obecność stawia również pod znakiem zapytania dominujące modele wizualnych narracji i stojące za nimi relacje władzy.


Książka opowiada zarówno o artystach, którzy bedąc emigrantami szukają nowego języka filmowego zdolnego opowiedzieć o dramacie wygnania, jak i o tych, którzy – pełni dyskrecji albo pełni gniewu – próbują za pomocą obrazów wykonać gest solidarności wobec „wyklętego ludu ziemi”. Ponadto książka ta dotyczy tradycji uciśnionych – tradycji podziemnej, zbuntowanej, wykluczonej, której żywotność starają się podtrzymywać niektórzy awangardowi filmowcy, fotografowie i artyści. Migawki z tradycji uciśnionych jest więc po części polemiczną historią o patrzeniu i o tym, jak wiele jest w nim wojny a jak wiele troski.


Poruszane w książce tematy i niektóre zamieszczone w niej analizy były także przedmiotem cyklu wykładów Obrazy uchodźcze, które odbywały się w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy w sezonie 2015/2016.


Cykl wykładów Obrazy uchodźcze był rejestrowany i jest dostępny na stronie www.obrazyuchodzcze.teatrpolski.pl


Paweł Mościcki – filozof, eseista i tłumacz, adiunkt w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Członek redakcji kwartalnika „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”. Autor książek: Polityka teatru. Eseje o sztuce angażującej (2008), Godard. Pasaże (2010), Idea potencjalności. Możliwość filozofii według Giorgio Agambena (2013), My też mamy już przeszłość. Guy Debord i historia jako pole bitwy (2015), Foto-konstelacje. Wokół Marka Piaseckiego (2016).


Jakub Majmurek – filmoznawca, eseista, publicysta. Aktywny jako krytyk filmowy, pisuje także o literaturze i sztukach wizualnych. Absolwent krakowskiego filmoznawstwa, Instytutu Studiów Politycznych i Międzynarodowych UJ, studiował też w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN w Warszawie. Publikuje m. in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, Oko.press, „Aspen Review”. Współautor i redaktor wielu książek filmowych, ostatnio (wspólnie z Łukaszem Rondudą) "Kino-sztuka. Zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej".

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem