Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Gala V Ogólnopolskiego Turnieju Talentów SOS

Gdzie?
Gala  V Ogólnopolskiego Turnieju Talentów SOS

W Bydgoszczy w dniach 11-13 czerwca odbędzie się V Ogólnopolski Turniej Talentów SOS (Siatkarskie Ośrodki Szkolne) połączony z galą wręczenia Gawełków 2017, czyli corocznych nagród przyznawanych placówkom i szkoleniowcom uczestniczącym w projekcie SOS.


  SOS to ogólnopolski projekt szkoleniowy skierowany do dzieci i młodzieży. Podstawowe cele projektu to upowszechnianie sportu, w szczególności siatkówki, a także tworzenie stabilnego zaplecza kadrowego dla profesjonalnej piłki siatkowej i w dalszej mierze dla reprezentacji narodowych. Projekt zainicjowany został w 2012 r. przez Polski Związek Piłki Siatkowej i Ministerstwo Sportu i Turystyki. W pierwszej edycji SOS, w roku szkolnym 2012/2013, uczestniczyło ponad 3 tys. uczniów w 127 szkołach.  Obecnie w projekcie uczestniczy 146 szkół: 32 szkoły ponadgimnazjalne i 114 gimnazja – łącznie szkoleniem objętych jest 5,5 tys. uczniów. W Bydgoszczy SOS funkcjonują w trzech szkołach: w Gimnazjum nr 15 Mistrzostwa Sportowego przy Zespole Szkół nr 26, ul. Glinki (chłopcy), Gimnazjum nr 6 Mistrzostwa Sportowego przy Zespole Szkół nr 10, ul. Karłowicza (dziewczęta) i XI Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego przy Zespole Szkół nr 9, ul. Cicha (dziewczęta i chłopcy).


 Przez cały rok szkolny każdy SOS w roku szkolnym bierze udział w eliminacjach do finału Turnieju Talentów SOS im. Wiesława Gawłowskiego. Spośród zawodników rozgrywek wojewódzkich wybierani są najlepsi, którzy tworzą reprezentację województwa. Ta rozgrywa kolejny etap – turniej na szczeblu regionalnym. Wyróżniający się zawodnicy tych rozgrywek tworzą reprezentację regionu, która raz do roku spotyka się na wielkim finale. W roku 2017, z inicjatywy PZPS oraz władz Bydgoszczy, V Ogólnopolski Turniej Talentów SOS rozegrany zostanie w hali Łuczniczka i Artego Arenie.


 Turniejowi towarzyszy co roku gala, podczas której wręczane są Gawełki – nagrody przyznawane w kilkunastu kategoriach dla szkół i placówek uczestniczących w SOS. Nazwa nagród pochodzi od nazwiska Wiesława Gawłowskiego, patrona projektu SOS. Miasto Bydgoszcz jest jednym z partnerów tegorocznej gali, która odbędzie się w kinoteatrze Adria (ul. Toruńska) w poniedziałek, 12 czerwca o godz. 19.30.


 Warto wiedzieć:


 Wiesław Gawłowski (1950-2000) siatkarz i trener, mistrz świata z Meksyku (1974) i mistrz olimpijski z Montrealu (1976), 366-krotny reprezentant kraju (1969-1980). Uznawany za jednego z najwszechstronniejszych siatkarzy w historii siatkówki. W klubach grał na pozycji atakującego (mimo niezbyt imponującego, jak na siatkarz wzrostu – mierzył 180 cm), w reprezentacji został rozgrywającym i na tej pozycji zaliczany był do czołówki światowej, najlepszy siatkarz finałowego turnieju MŚ 1974. Zginął 14 listopada 2000 r. w wypadku samochodowym w okolicach Płocka.


 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem