Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

VI Festiwal Książki Obrazkowej dla dzieci

Gdzie?
 VI Festiwal Książki Obrazkowej dla dzieci

 WYSTAWY


 „Polska Szkoła Ilustracji – 1960-1980”


22 maja – 3 czerwca 2017 / Biblioteka Główna


 Zjawisko zwane Polską szkołą ilustracji z lat 60. i 70. ubiegłego wieku stanowi przedmiot sporów między badaczami kultury, historykami sztuki, badaczami dziejów edukacji i artystami książki. Próbują oni znaleźć odpowiedzi na pytania o miejsce jakie ów fenomen ilustracji zajmuje w historii polskiej książki dla dzieci. Skala zjawiska i wysoki poziom artystyczny do dziś oszałamiają rozmachem oraz inspirują kolejne pokolenia ilustratorów. Zapraszamy na wystawę prezentującą wybrane prace najwybitniejszych przedstawicieli Polskiej szkoły ilustracji.


 „Robinson Crusoe w interpretacji kubańskiego artysty Ajubela”


2-16 czerwca 2017 / Biblioteka Główna


 Ilustracje, które tworzą wystawę pochodzą z książki Ajubela pod tytułem: Robinson Crusoe. Opowieść obrazkowa na podstawie dzieła Daniela Defoe. Robinson Crusoe to bezdyskusyjny klasyk literatury młodzieżowej, a jednocześnie tekst literacki, który doczekał się niezliczonej liczby adaptacji, skrótów i parafraz. Niniejsza edycja jest jedną z najbardziej oryginalnych wersji tej opowieści. Dzieje rozbitka, który walczy o przetrwanie na bezludnej wyspie, zostały tu przedstawione wyłącznie obrazem. Sam autor, Ajubel, stworzył tę monumentalną historię graficzną po opuszczeniu własnej wyspy – Kuby. Wystawę tworzy 20 spośród 77 zapierających dech w piersiach całostronicowych ilustracji z książki.


2 CZERWCA / PIĄTEK


WYSPA MŁYŃSKA


 16:00     Oficjalne otwarcie


 16:00     Gry i zabawy animacyjne dla najmłodszych


 16:30     „Czerwony Kapturek” – spektakl


 „Czerwony Kapturek” to powszechnie znana bajka w niezwykle zabawnym opracowaniu Jana Brzechwy. Realizacja Grupy Dochodzeniowej stawia na młodych, uzdolnionych wokalnie aktorów, którzy postanowili opowiedzieć ją po swojemu, wracając do czasów własnego dzieciństwa i kultowego winylowego wydania bajki z narracją Ireny Kwiatkowskiej. W ten sposób młodzi artyści chcą wciągnąć w teatralną przygodę nie tylko najmłodszych widzów, ale także ich rodziców, wujków, ciocie oraz całe rodziny. „Czerwony Kapturek” to opowieść o strachu, który ma wielkie oczy i sile przyjaźni, która pokonuje największe przeszkody, a także o tym, że w najgorszej opresji zawsze można liczyć na wiernych przyjaciół.


 Reżyseria: Adam Biernacki


Scenografia i kostiumy: Paulina Czernek


Muzyka: Mieczysław Janicz


Aranżacje: Konrad Wantrych


Choreografia: Paulina Andrzejewska


Konsultacja animacji lalek: Artur Romański


Asystent reżysera: Bartłomiej Magdziarz


Asystent scenografa: Małgorzata Domańska


Producent wykonawczy: Marta Więcławska


Obsada: Matylda Damięcka, Katarzyna Kołeczek, Agata Sasinowska, Bartłomiej Magdziarz, Jarosław Sacharski


 17:20     Aleksandra Ćwikowska – pokaz kaligrafii wielkoformatowej


 Klasyczne, historyczne, współczesne i te bardziej zwariowane litery będzie można oglądać na dużym formacie podczas procesu ich powstawania.


 Własnych sił w sztuce pięknego pisania będzie można spróbować przy stoisku kaligraficznym. Znajdziecie tam gęsie pióra, kałamarze, stalówki, atramenty, galasy i wiele innych ciekawostek.


 Kaligraf wprawną dłonią wypisze Twoje imię.


 Nie tylko dla najmłodszych czekają tam również farbki do twarzy. Oczywiście tu również będą przeważały motywy liternicze.


 17:20    Katarzyna Bajerowicz – warsztaty plastyczne


 Drzewo z liter i obrazków posadzimy w bibliotecznym ogrodzie pod czułym okiem Katarzyny Bajerowicz, autorki ilustracji do książki „Drzewo” (Warszawa 2016).


17:20     „Spacer – przygoda życia” –  warsztaty z Katarzyną Bogucką


Dla niektórych spacer to straszne nudy – nic innego jak dreptanie przed siebie po szarym chodniku. Zadaniem uczestników warsztatów będzie udowodnienie, że nie jest to słuszna teza. Każde dziecko dostając arkusz zadrukowany szarą kostką brukową, spróbuje przełamać jej monotonię i nudę. Czy nasz wspólny spacer okaże się udany? Wszystko zależy od dzieci.


 17:20     Spektakl  „Podróż do miasta” – Pracownia za piecem


 Spektakl „Podróż do miasta” to historia nie tylko zawierająca w sobie mnóstwo walorów edukacyjnych, ale też podana jest w niezwykle przystępny i atrakcyjny sposób. Oprócz lalek, które przeżywają swoje perypetie, pojawia się prawdziwy umundurowany policjant, który tłumaczy młodemu widzowi, jak należy postępować w trudnej lub niebezpiecznej sytuacji.


 Spektakl jest współtworzony przez pedagogów, policjanta oraz eksperta Programu Profilaktycznego „Profilaktyka a Ty”. (Czas spektaklu ok. 40 minut)


 18:00     „Bezpieczeństwo dzieci – uczestników ruchu drogowego” – Warsztaty artystyczno-edukacyjne – Pracownia za piecem


 Warsztaty artystyczno-edukacyjne „Bezpieczeństwo dzieci – uczestników ruchu drogowego” to powiązane ze spektaklem „Podróż do miasta” działanie mające na celu zabawową formą edukować dzieci w zakresie uczestnictwa w ruchu drogowym. Pierwsza część to pokolorowanie kartonowych samochodów 3D oraz poskładanie ich w całość. Druga część to zabawa w ruch drogowy, którego kierującym jest prawdziwy umundurowany policjant.


3 CZERWCA / SOBOTA


BIBLIOTEKA GŁÓWNA (Stary Rynek 24)


 10:00     Rodzinne śniadanie | Dziedziniec


 Wspólne, rodzinne śniadanie – smaczne rozpoczęcie festiwalowej soboty.


 10:00-15:00     Gry i zabawy animacyjne dla najmłodszych | Dziedziniec


 10:00-14:00     Indywidualne spotkania z psychologiem  | Pracownia Bibliologiczna


 Konsultacje dla wszystkich chętnych dzieci i rodziców.


 10:00-15:00     Kiermasz książek  | Wypożyczalnia Główna


 Prezentacja oferty wydawniczej najciekawszych polskich wydawnictw – wyjątkowe książki w dobrych cenach.


 10:00     Bajki z rzutnika | Sala na górze, III p.


Dla starszych nostalgiczna podróż do czasów dzieciństwa, dla najmłodszych – fascynujące odkrycie. Przenieśmy się w czasie!


 10:30    Spektakl „The Puppets TV SHOW” – Pracownia za piecem | Dziedziniec


 Jest to opowieść o Mateuszu, który bardzo pragnął zasłynąć w mediach. Chciał stać się tzw. celebrytą. Pewnego razu zadzwonił telefon, po którym okazało się, że został wylosowany do programu „The Puppets TV SHOW”. Marzenia Mateusza stają się rzeczywistością. Jednak bycie znaną osobą przestaje mu się podobać. Mateusz zaczyna rozumieć, że nie doceniał tego, co miał do tej pory.


 Spektakl lalkowy „The Puppets TV SHOW” to opowieść z morałem przedstawiona w atrakcyjny sposób dla dzieci. Bohaterami są autorskie lalki wykonane przez Pracownię za piecem, która od kilku lat zaskakuje swoimi produkcjami (Czas spektaklu ok. 45 minut)


 10:30      Warsztaty plastyczne z Dianą Karpowicz | Sala Wystawowa


 Spotkanie twórcze z Dianą Karpowicz, absolwentką ASP we Wrocławiu, ilustratorką i projektantką książek dla dzieci. Plastyczne zabawy wokół niezwykłej opowieści.


 10:30     Decupage dla dzieci i rodziców | Czytelnia Czasopism


 Kreatywne warsztaty dla małych i dużych – decupagowe zabawki.


 11:00     Kamishibai – warsztaty dla dzieci „Słucham, tworzę, ilustruję” | Pracownia Regionalna


 W czasie warsztatów dzieci uczestniczą w seansie głośnego czytania Kamishibai. Dzieci wspólnie z prowadzącym analizują przeczytaną historię, zastanawiają się nad jej sensem i nad możliwymi jej zakończeniami. Kolejnym etapem warsztatów jest ilustrowanie przez dzieci karty ilustracyjnej Kamishibai ze swoim autorskim zakończeniem poznanej podczas seansu opowieści.


 11:00     Warsztaty plastyczne z Katarzyną Bajerowicz| Sala Wykładowa


 Autorka ilustracji książek dla dzieci zaprosi do wspólnej zabawy małych twórców.


 11:00     Opowiadamy na nowo przygody o Robinsonie Crusoe! Warsztaty dla małych opowiadaczy  | Czytelnia Główna


 Do wspólnej zabawy zaprasza Wydawnictwo TAKO.


 Historia sławnego rozbitka zostanie na nowo opowiedziana przez dzieci, które oglądając wyświetlane z projektora ilustracje kubańskiego artysty Ajubela, stworzą nowy tekst do znanej opowieści.


 Zajęcia mają pobudzić dzieci do twórczej interpretacji obrazu, zachęcić do wnikliwej analizy ilustracji oraz zachęcić do snucia własnej opowieści na podstawie historii Robinsona.


 11:00     „Co słychać w prądzie” – warsztaty słuchania i tworzenia dźwięków z Krzysztofem Topolskim  | Strych


Podczas warsztatów będziemy słuchać dźwięków oraz je tworzyć. Uczestnicy będą rozpoznawać dźwięki, poznają świat szmerów i hałasów, które nas otaczają. Wezmą udział w ekologicznych zabawach akustycznych związanych z dźwiękiem, własnym głosem i ciałem w przestrzeni. Dowiedzą się również, czy możliwy jest ruch bez dźwięku i zbadają, czy istnieje cisza. Spróbujemy również poszukać dźwięków w książkach oraz poznamy „owocową” muzykę elektroniczną.


 11:30     Tyflografika – warsztaty | Czytelnia Ekonomiczna (I p.)


 Spotkanie ze światem grafiki wypukłej przeznaczonej dla osób niewidomych i słabowidzących. Warsztaty poprowadzi Krystyna Synak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy.


 11:30     Stwórz swój własny notes! | Hol Główny


 Pod czujnym okiem pracowników bibliotecznej introligatorni stworzycie własny literobrazkowy notes.


 11:30     Bajki z rzutnika | Sala na górze, III p.


Dla starszych nostalgiczna podróż do czasów dzieciństwa, dla najmłodszych – fascynujące odkrycie. Przenieśmy się w czasie!


 12:00     „Wymarzona wyspa” – warsztaty plastyczne | Sala Wystawowa


 Marianna Jagoda-Mioduszewska zaprasza na warsztaty wokół książki Agnieszki Ginko „Podróż Srebrnego”. Uczestnicy będą mieli okazję poznać technikę malowania bibułą.


 12.00-14.00     Sitodruk – pokaz techniki / warsztaty | Dziedziniec


Do wspólnej zabawy zaprasza Otwarta Pracownia Sitodruku.


 12:30     Rozmowa z Jarosławem Boberkiem | Dziedziniec


 Spotkanie z najbardziej zapracowanym głosem z bajki. Jarosław Boberek spotka się z czytelnikami (małymi i dużymi) na Dziedzińcu Biblioteki Głównej i opowie o tym, jak był królem Julianem, Lennym, Kaczorem Donaldem i wieloma innymi postaciami z bajkowej krainy.


 13:00     Spotkanie z Marcinem Brykczyńskim | Czytelnia Główna


 Na niezwykłe spotkanie z literaturą zaprasza wszystkich miłośników książek ekwilibrysta językowy, mistrz słowa, który uczy i bawi – Marcin Brykczyński. Tym razem spotkanie połączone z warsztatami plastycznymi dotyczyć będzie książki „Smok, księżniczka i stary kałamarz”.


 12:30     „Bajkowe łapacze snów” | Czytelnia Czasopism


 Rodzinne warsztaty rozwijające wyobraźnię, kreatywność i twórcze myślenie


 13:00 Warsztaty z Iwoną Chmielewską | Pracownia Regionalna


 Spotkanie z Iwoną Chmielewską, znakomitą ilustratorką książek dla dzieci, znaną i cenioną na całym świecie.


 13:00     Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów


Zwiedzanie zabytkowej, poklasztornej biblioteki należącej niegdyś do bydgoskiego klasztoru bernardynów. Jest to najstarszy zachowany w mieście księgozbiór, jego początki sięgają schyłku XV w.


 Zbiórka w Holu Głównym, ilość miejsc ograniczona.


 13:00     Bajki z rzutnika | Sala na górze, III p.


Dla starszych nostalgiczna podróż do czasów dzieciństwa, dla najmłodszych – fascynujące odkrycie. Przenieśmy się w czasie!


 13:30     Spotkanie autorskie z Wojciechem Cesarzem | Sala Wykładowa


 Spotkanie z artystą grafikiem, współautorem serii książek o przygodach grzecznego psa.


 13:30      Warsztaty plastyczne z Dianą Karpowicz | Sala Wystawowa


 Niezwykła przygoda z Dianą Karpowicz, ilustratorką, absolwentką ASP we Wrocławiu, projektantką książek dla dzieci.


 13:30     Bajka słuchana | Strych


 Wsłuchaj się w słowa czyli „Głośne czytanie” podniesione do rangi sztuki. Zagłębieni w miękkościach wygodnych pufów przeniesiemy się przy pomocy uszu do świata bajki. Audiobook czytany przez Jarosława Boberka zabrzmi na Strychu.  


 14:30     Bajki z rzutnika | Sala na górze, III p.


Dla starszych nostalgiczna podróż do czasów dzieciństwa, dla najmłodszych – fascynujące odkrycie. Przenieśmy się w czasie!


 15:00     Jarosław Boberek i muzycy Filharmonii Pomorskiej – koncert | Dziedziniec


 Wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy w wykonaniu Jarosława Boberka przy muzyce artystów z Filharmonii Pomorskiej w składzie: Marcin Gumiela (kompozytor/fortepian), Przemysław Buczek (klarnet) oraz Barock Quartet w składzie: Wojciech Kołaczyk (I skrzypce), Dariusz Groblewski (II skrzypce), Zbigniew Szczęch (altówka), Michał Litwa (wiolonczela).


 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem