Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Koncert muzyki kurdyjskiej - grupa HAMDAM

Koncert muzyki kurdyjskiej - grupa HAMDAM

Będzie to wieczór poświęcony muzyce kurdyjskiej z wykorzystaniem tradycyjnych instrumentów i motywów muzycznych.
Wydarzenie towarzyszy wystawie sztuki kurdyjskiej "Kurdystan. Oblicza trwania" prezentowanej aktualnie w przestrzeni BCF w Bydgoszczy.
Organizatorami koncertu jest Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Kurdyjskie Centrum Informacji i Dokumentacji w Krakowie.
W skład grupy, która wystąpi w BCF wchodzą:
Dariusz Rasouli – góral z północnego Iranu (okolic Gorganu). Ukończył Akademię Muzyczną w Teheranie. Studiował grę na neju (flecie), tarze (lutni długoszyjkowej) i tombaku (inaczej zarb, instrument perkusyjny). Na neju gra od 1991 roku. Nagrał płytę NEY Solo Persian Classical Music, grał też w takich albumach jak Sholiz (bakhtiari music), Chopin na 5 kontynentach, Siedem pieśni Marii, Transoriental Orchestra wraz z Kayah.
Arad Emamgholi (daf) – mistrz dafu, który urodził się w Sanandadż w irańskim Kurdystanie. Zaczął grać na dafie w wieku 5 lat. Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych i zdobył czterokrotnie nagrody na festiwalach w Kurdystanie i na terenie Iranu. W trakcie swojej kariery zagrał wiele koncertów z różnymi zespołami w Iranie i w Europie. Obecnie mieszka w Warszawie i jest nauczycielem gry na dafie, prowadzi warsztaty muzyczne i angażuje się w różne projekty muzyczne.
Sadollah Nasiri (saz, diwan, wokal) – irański piosenkarz z Teheranu i muzyk grający na perskim instrumencie zwanym divan. Urodził się w 1976 roku w Hanis, małej wiosce w pobliżu Sanandaj w irańskim Kurdystanie, rozpoczął naukę gry na daf w wieku 5 lat w rodzinie o tradycjach muzycznych. W wieku 12 lat zaczął studiować teorię muzyki irańskiej i wyspecjalizował się w technice gry na divan. Do 2001 roku skomponował ponad 40 utworów, w tym muzykę filmową i teatralną, z których wiele zostało nagrodzonych i wyróżnionych m. in.: na Festiwalu Muzyki Kurdyjskiej. Jest również pierwszym muzykiem, który grał i nagrywał perską muzykę klasyczną (Radif) na divanie.
Wassim Ibrahim – urodzony w 1978 roku w Damaszku, w Syrii. Swoją przygodę muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat, grając na flecie i lutni. W latach 1990-1996 kontynuował naukę gry na arabskiej lutni. Następnie w 2005 roku rozpoczął studia na kierunku Harmonia i Kontrapunkt w High Institute of Music (Wydział Teorii i Kompozycji) w Damaszku. Studia te ukończył w 2010 roku. Do Polski przyjechał w 2013 roku i tu, w roku 2015 uzyskał stopień magistra studiów kompozytorskich na Akademii Muzycznej w Krakowie, a w 2019 roku obronił doktorat w dziedzinie kompozycji muzycznej na tej samej uczelni.
Apsara Afsenasara– tancerka, choreografka, nauczycielka i badaczka mieszkająca w Warszawie. Jako pierwsza w Polsce specjalizuje się w tańcu perskim. Ma za sobą również wiele lat pracy w zakresie baletu klasycznego, techniki tańca współczesnego i nowoczesnego. Miała okazję występować na licznych festiwalach w Polsce i na świecie. Absolwentka kierunku Choreografia i techniki tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, studiów magisterskich na kierunku Choreografia i Teoria Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie a także studiów magisterskich na kierunku Iranistyka na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie pracuje nad projektem badawczym dotyczącym rozwoju idei i techniki tańca perskiego. Jest choreografką i autorką ruchu scenicznego wielokrotnie nagradzanego spektaklu teatralnego „Shirin” oraz choreografem i dyrektorem artystycznym Afsanesara Dance Ensemble – pierwszego profesjonalnego zespołu tańca perskiego w Polsce.
Wstęp na koncert w ramach wystawy.


______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand