Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Letnie Koncerty Organowe w Katedrze Bydgoskiej

Gdzie?
Letnie Koncerty Organowe w Katedrze Bydgoskiej

Informacje od Organizatora:
Letnie Koncerty Organowe w Katedrze Bydgoskiej to wydarzenie kulturalne, które ma na celu „ożywić” muzycznie Katedrę Bydgoską, jak i tę część miasta. Ma również przypomnieć mieszkańcom Bydgoszczy i regionu jakim skarbem jest Katedra, nie tylko pod względem architektonicznym, czy plastycznym. Świątynia może poszczycić się znakomitą akustyką. W wielu miastach w Polsce, w katedrach, kościołach itp. miejscach odbywają się podobne wydarzenia. Obecnie w Bydgoszczy nie ma innej inicjatywy tego rodzaju. Po raz pierwszy to wydarzenie odbyło się w 2020r. z inicjatywy organisty Katedry Bydgoskiej, p. Krzysztofa Fryski. Miało charakter krótkich koncertów organowych – tzw. prezentacji – w niedziele lipca i sierpnia po Mszy świętej o godz. 11:00. W roku 2021 oprócz niedzielnych prezentacji, głównie dzięki otwartości serca Księdza Proboszcza Parafii Katedralnej, Księdza Infułata Stanisława Kotowskiego, udało się zorganizować po raz pierwszy koncerty wieczorne. Wystąpili wówczas znakomici polscy organiści: Michał Markuszewski – Warszawa, Szymon Olszański – Bydgoszcz, Arkadiusz Popławski – Racibórz/Frombork.
W tym roku zmieniona została nieco formuła stąd też zmieniła się nieco nazwa. Wcześniej brzmiała ona "Letnie Prezentacje Organowe", a obecnie „Letnie Koncerty Organowe”. Zmiana wynika z faktu, iż główny nacisk położony został na koncerty wieczorne, podczas których wystąpią znakomici polscy organiści z kraju i zza granicy. Oczywiście zachowane zostaną niedzielne prezentacje organowe. Wrażliwości na muzykę i otwartość serc kilku osób pozwoliła zaprosić do wystąpienia podczas tegorocznej edycji wspaniałych polskich organistów z kraju i zza granicy. Podczas Letnich Koncertów
Organowych w Katedrze Bydgoskiej wystąpią:
- 9 lipca - Filip Presseisen,
- 23 lipca - Agnieszka Kosmecka,
- 6 sierpnia - Adam Tański,
- 20 sierpnia - Patryk Podwojski;
Wszystkie koncerty odbędą się co dwa tygodnie w sobotnie wieczory, o godz.. 19:00. Wstęp wolny!
Prezentacje organowe będą wykonywane w niedziele lipca i sierpnia po Mszy świętej o godz. 11:00, a ich wykonawcą będzie p. Krzysztof Fryska, organista Katedry. Organizatorem festiwalu jest Parafia Katedralna pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy. Patronatem honorowym III Letnie Koncerty Organowe w Katedrze Bydgoskiej objął JE Ksiądz Biskup Krzysztof Włodarczyk, a patronatem medialnym TVP3 Bydgoszcz , Polskie Radio PiK oraz Przewodnik Katolicki oddział bydgoski. W tym roku przypada 115. rocznica wybudowania organów katedralnych. Każda rocznica to okazja do okazania pamięci i wdzięczności. Stąd też 20 sierpnia o godz. 18:00, w Katedrze Bydgoskiej zostanie odprawiona uroczysta Msza święta w intencji:
- śp. Paula Voelknera - budowniczego organów katedralnych,
- organmistrzów, którzy dbali przez wszystkie lata o instrument,
- wszystkich organistów (zmarłych i żyjących), którzy pracowali w Farze/Katedrze Bydgoskiej;
Mszy świętej przewodniczyć będzie JE Ks. Bp Krzysztof Włodarczyk.
Partnerami wydarzenia są: firma Dabex z Warszawy, firma Eurobrockers z Bydgoszczy, Stowarzyszenie Przyjaciół Katedry Bydgoskiej, Fordoński Zakład Pogrzebowy, Drukarnia Abedik z Bydgoszczy, biuro graficzne Kiwi Design z Dobrcza, zakład pogrzebowy Zieleń Miejska z Bydgoszczy oraz restauracja Stary Młyn z Bydgoszczy.
Kierownictwo artystyczne: Krzysztof Fryska.


______________________
Kalendarz wydarzeń
 odbywających się w  Bydgoszczy  miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej  (Android i iOS). 
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres  wydarzenia@visitbydgoszcz.pl  
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand