Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Fredro – konteksty albo zupa na gwoździu czyli od Kochanowskiego do Gałczyńskiego

Gdzie?
Fredro – konteksty albo zupa na gwoździu czyli od Kochanowskiego do Gałczyńskiego

Ten   wielowymiarowy projekt, który jest jednocześnie i   koncertem   i   spektaklem   i   spotkaniem   z publicznością, z elementami tak modnego obecnie   wykładu performatywnego, czy   poetycko-muzycznego stand-up’u, łączy w sobie kilka gatunków.


Bez względu na wiek, cieszy zarówno wymagającego widza, jak i z powodzeniem odnajduje się w nim „normalny”człowiek, zarówno młody wiekiem, jak i nestor niepostrzeżenie   podnosząc swoje  kompetencje, ma szanse niewymuszonego   uczestnictwa.


Idea projektu   ma na celu   zniwelowanie   deficytu spotkania człowieka z człowiekiem. Ma na celu również   zainteresowanie publiczności szeroko rozumianą kulturą i sztuką,a także podniesienie naszego prozaicznego „tu i teraz” do wymiaru poezji.


 Małpa w kąpieli   obok staropolskich femurałów;   mazurki   i   elegie;   angielskie gorsety (z renesansowej alkowy ,dowcipnie opisane przez Johna Donne’a, przetłumaczone przez  St.Barańczaka, a spointowane przez Marka Grechutę) ,a także   pewien krokodyl…oraz cała plejada nazwisk ważnych dla polskiej kultury. Taki jest ten spektaklowy wieczór, skrzący się kontekstami literacko-muzycznymi. To udana próba rozszyfrowania kodów naszej zbiorowej tożsamości spajanej sensem, dowcipem, a nie tylko chronologią.


I tak jak w muzyce forma mazurka kojarzona z absolutnym kunsztem Fryderyka Chopina, a jednak trwająca do dziś, żywo tworzona, ujmowana talentem od Debussyego, Koczalskiego, Maciejewskiego, czy Szymanowskiego, tak  Aleksander Fredro jest jak kolejne ogniwo w całej ciągłości dziejów naszej kultury. Co było przed nim? Co nam zostawił? A co zainspirował?


Osobnym wątkiem, nad którym się wspólnie pochylamy, jest odwieczna samotność wtajemniczonego, doświadczonego artysty, stańczykowskiego błazna, smutek pierrota  czy chaplinowskiego trampa.


 Czy dzieła hrabiego nadal mogą wyrażać nasze emocje, w XXI wieku?Czy w naszych sercach i umysłach wybrzmiewają jego frazy? Jak to kształtuje konteksty, w których funkcjonujemy?


Odpowiedzą na to pytanie  śpiewaczka   Katarzyna Thomas, pianista   Piotr Szafraniec   i spiritus movens całego przedsięwzięcia aktor   Dariusz Jakubowski,   który  przedstawi poezje i poprowadzi spotkanie.


Bilety w cenie 30 zł dostępne w kasie KPCK oraz na biletyna.pl


______________________
Kalendarz wydarzeń 
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS). 
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl    
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.


 


 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand