Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Literatura w Centrum: Krzysztof Ćwikliński

Gdzie?
Literatura w Centrum: Krzysztof Ćwikliński

Informacje od Organizatora:
Prowadzenie: Bartłomiej Siwiec
Krzysztof Ćwikliński, ur. 1960 w Ciechocinku, poeta, krytyk literacki, literaturoznawca. Ukończył studia polonistyczne na UMK w Toruniu, gdzie następnie doktoryzował się i habilitował. Wykładał na uniwersytecie w Getyndze. Edytor utworów m.in. Tadeusza Sułkowskiego, Andrzeja Bobkowskiego i Stefana Badeniego. Stypendysta rządów Austrii i Węgier. Ostatnio opublikował dramaty Proces (2017) i Nocny gość (2020) oraz tom miniatur prozatorskich Eszter Sátori (2022).
„Ćwikliński znakomicie orientuje się w historii literatury: ta wiedza pozwala mu na lekkość, na umiejętne przemieszczanie się w przestrzeni i w czasie. Niezależnie od tego, czy jego bohaterowie pochodzą z baroku (Książę Venosy), kampanii napoleońskich i powstań narodowych (Józefa ze Święcickich Rościszewska), czy z lat II wojny światowej (Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej, Wilhelm Gustloff), autor zawsze potrafi znaleźć klucz do opowieści. To opowieść pisarza dojrzałego, który posiadł perfekcyjne umiejętności warsztatowe, ale nie zamierza się tym zbytnio chełpić: najważniejsza jest historia, a Ćwikliński nad wyraz dobrze czuje się w krótkiej formie, w której bardzo ważne są wyraziste ramy”. (Bartłomiej Siwiec, fragment niepublikowanej recenzji)
Wstęp wolny


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand