Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Jazz u Hoffmana: "Jazz for Mr Ives, Jazz for Mr Serocki" by Bydgoski Kolektyw Kompozytorski

Gdzie?
Jazz u Hoffmana: "Jazz for Mr Ives, Jazz for Mr Serocki" by Bydgoski Kolektyw Kompozytorski

Informacje od Organizatora:
Rafał Gorzycki, założyciel kolektywu, o projekcie: „Założeniami przy tworzeniu tego kolektywu, twórcy z jednej strony o silnych korzeniach jazzowych i improwizowanych, a z drugiej, kompozytora muzyki współczesnej było wyjść z jazzowego świata, pozostając z nim w kontakcie i przyjaźni. Rozszerzyć spektrum, panoramę  muzyki improwizowanej/jazzowej o założenia formalne i brzmieniowe (dramaturgia, struktura, czas, forma) kompozycji Serockiego, Tomasza Sikorskiego czy  Ivesa.
Zbliżająca się 100. rocznica urodzin Kazimierza Serockiego (obok Pendereckiego i Lutosławskiego – mistrza polskiej muzyki współczesnej i kompozytora muzyki do filmu »Potop«) nakłoniły mnie do pochylenia się nad wyjątkową i wartościową twórczością tych trzech kompozytorów, których pojemność stylistyczna jest doskonała dla swobodnej reinterpretacji”.
Kazimierz Serocki, Tomasz Sikorski, Charles Ives to postaci, które do pewnego czasu nie były rozpoznawalne i doceniane w stopniu w jakim na to zasługiwały. O ile postać Ivesa jest już ikoną w USA i Europie, o tyle Serocki i Sikorski wciąż są w cieniu Pendereckiego czy Lutosławskiego, a  ich muzyka nie jest często prezentowana, a przecież kolaże dźwiękowe i zderzenia pomysłów Ivesa, połączone z segmentami sonorostycznymi Serockiego, z użyciem jego modeli elektroniki, transowością faktur Sikorskiego – mogą odświeżyć tkankę, barwę i sam odbiór współczesnego jazzu, aby przełamać granice i przekroczyć hermetyczne wciąż bariery świata jazzu, muzyki klasycznej i współczesnej kameralistyki.
W ramach działań projektowych Rafał Gorzycki zaprosił do współpracy bardzo młode, wybitne i utalentowane postaci: Bartłomieja Chmarę – gitarzystę i kompozytora specjalizującego się w technice Sound Designu i współczesnej muzyce elektronicznej. Kolejnym artystą jest Mikołaj Sarad – kompozytor i saksofonista, specjalizujący się w muzyce klasycznej oraz współczesnej kameralistyce, student Bydgoskiej Akademii Muzycznej zarówno na Wydziale Kompozycji, jak i Instrumentalnym w klasie saksofonu.
Salon Hoffman KPCK, pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w siedzibie KPCK oraz na biletyna.pl.


____________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand