Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Odczyt: Pamięć o wykluczonych

Gdzie?
Odczyt: Pamięć o wykluczonych

26.07.2018, godz. 18.00 –– odczyt, Kajetana Solińskiego pt. „Pamięć o wykluczonych”. Czytanie tekstów źródłowych – Mieczysław Franaszek.
Kajetan Soliński, ur. 1979 r. w Bydgoszczy. Ukończył politologię na UKW w Bydgoszczy, studia managerskie na Wyższą Szkołę Bankową w Toruniu oraz Digital Marketing na Oxford College of Marketing. Od 2013 r. mieszka w Edynburgu. Zajmuje się marketingiem, fotografią oraz publicystyką historyczną, społeczną i ekonomiczną. Autor kilku wystaw. Redaktor naczelny Polskiego Magazynu wydawanego w Wielkiej Brytanii. Publikował m.in. w: Magazynie Reduta, Salonie Kultury Polskiej, Polonia In The World oraz na portalach: England.pl i Magna Polonia.


PAMIĘĆ O „WYKLUCZONYCH”
Podczas jednego spotkania, nie sposób, nawet pobieżnie, omówić wszystkich, którzy w historii Polski zasługują na miano „wykluczonych” - wykluczonych bohaterów i wykluczonych zasłużonych. Dlatego tematyka mojego wystąpienia ograniczona została do czasu II wojny światowej. Wybór ten wynika również z faktu, że największa, grupa osób zasługujących na takie określenie, związana jest z tym okresem.
Wymazywanie pamięci o Polakach zaczęło się już w czasie wojny
Praktyka ukrywania zasług polskich bohaterów rozpoczęła się już w czasie wojny. Ci, o których chwilę wcześniej mówiono, że „jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”, nagle stali się persona non grata. Ze względu na ocieplenie stosunków miedzy aliantami zachodnimi a ZSRR, zaczęto minimalizować rolę m.in. polskich pilotów, którzy ocalili Wielką Brytanię przed inwazją Niemców. Ostatecznie odmówiono polskim lotnikom nawet udziału w londyńskiej paradzie zwycięstwa.
W obliczu szokującego obrazu Holokaustu, solidarnie milczano o zaangażowaniu polskiego podziemia, które po odkryciu i rozpracowaniu niemieckiego systemu ludobójstwa, rozpaczliwie starało się przekonać przywódców państw alianckich do ratowania Żydów. Niestety, reszta świata pozostawała wówczas głucha na doniesienia o tej tragedii.
Po ustaleniach jałtańskich, gdy nasz kraj został oddany do sowieckiej strefy wpływów, zaczęła ginąć pamięć o bohaterach, jeszcze przed momentem „noszonych na rękach”. Taki los spotkał m.in. Dywizję Pancerną gen. Maczka oraz żołnierzy z Armii Andersa. W tym samym czasie, po drugiej, wschodniej stronie żelaznej kurtyny, pilnowano, aby ci, którzy tam pozostali – „w uznaniu” ogromu zasług - trafili do katowni NKWD. Moskwa skrupulatnie dbała o to, żeby w pisanej na nowo historii przekłamać bądź zupełnie usunąć pamięć o większości bohaterskich dokonań Polaków. Niestety odbywało się to za - niemal oficjalnym - przyzwoleniem niedawnych sojuszników: aliantów zachodnich, w tym również Stanów Zjednoczonych, którzy podczas tzw. Procesu szesnastu wychwalali działanie radzieckiego wymiaru sprawiedliwości.
Wojsko Polskie walczące z sowieckim okupantem, już po zakończeniu II wojny światowej, traktowane były przez aliantów - zarówno zachodnich, jak i ZSRR - jako formalnie nieistniejące.
Ciąg dalszy fałszowania historii - już w XXI wieku
W ostatnich latach jesteśmy świadkami natężenia prób pisania nowej historii. Z najważniejszych światowych środków przekazu dowiadujemy się o rzekomej współpracy Polski z Niemcami przy mordowaniu Żydów, o kolaboracji AK i „polskich obozach zagłady”.
Manipulacje w wykonaniu koncernów medialnych, m.in.: brytyjskie BBC, amerykańskie CNN, czy niemieckie: ZDF i Ringier Axel Springer (wydawca m.in. polskiego Newsweeka i portalu Onet), zmierzają wprost do fałszowania historii. Odbywające się na naszych oczach próby przekłamywania faktów, przyczyniają się do ponownego wykluczenia polskich bohaterów.
Kajetan Soliński


____________________    
Kalendarz wydarzeń odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).     
______________________    
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl     
______________________    
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand